Statické visy na lištách BIATI hangboards sú ideálnym tréningovým prostriedkom pre výkonnostných lezcov a aj začiatočníkov. Vďaka tvaru a veľkosti líšt, dierok ( jednoprstoviek ), oblín, rajbasov a madiel sú ideálne pre rozvoj sily dlaní, prstov, predlaktia, paží, ramien, chrbta a brušných svalov. V prípade, že sa Vám zdajú lišty a dierky na ich spodnej strane trochu ostré, zaoblite ich jednoducho šmirgľovým papierom na drevo tak, ako to Vám najlepšie pri tréningu vyhovuje.

Pomocou hangboardu je možné trénovať maximálnu silu ( napríklad pre bouldering ), ako aj vytrvalosť v sile ( pre dlhšie lezenie ). Pre dobrý tréning je vhodné striedať tri druhy úchopov – otvorený úchop ( otvorená dlaň ), polootvorený úchop ( polootvorená dlaň ) a uzavretý úchop ( uzavretá dlaň ).

Pred cvičením je dôležitý strečing, rozcvičenie prstov a zahriatie predlaktia na veľkých madlách, rajbasoch a oblinách.

Najefektívnejší tréning sú statické visy v miernom zhybe, s pritiahnutím sa pomocou ramien a chrbta s napnutím brušných svalov, pričom hlavu mierne zakloníte dozadu a pozeráte sa smerom dopredu. Pre určenie si času visov ( v sekundách ), času odpočinkov medzi jednotlivými opakovaniami ( v sekundách ), počtu sérií a času odpočinkov medzi jednotlivými sériami ( v minútach ) je ideálne efektívne cvičiť s aplikáciou ( aplikácie sú dostupné na internete; netrápte sa, nestrácajte čas a neobjavujte už dávno vymyslené ).

Tréning maximálnej sily sú visy na väčších lištách na úrovni minimálne 70% vášho maxima, pričom je dôležité postupne skracovať časy odpočinku medzi jednotlivými opakovaniami. Ideálny čas statických visov je 5 – 10 sekúnd, počet opakovaní 5 – 7 a oddych medzi opakovaniami aspoň 2 minúty. Následne zmeníte chyty a tréning opakujete.

Tréning na vytrvalosť v sile spočíva v postupnom zvyšovaní času statických visov ( individuálne podľa pocitu ) a postupnom znižovaní času odpočinku medzi jednotlivými opakovaniami. Medzi jednotlivými sériami je dôležitý dlhší čas odpočinku rádovo v minútach.

Počas cvičenia doporučujeme používať tekuté magnézium.

Po každom cvičení nezabudnite na kvalitný strečing.

S trochou odhodlania pocítite výrazný progres už po mesiaci pravidelného tréningu, ale pamätajte, nikdy necvičte cez bolesť aby ste sa nezranili.